The following distinguished persons were elected as Fellows of the College of Labor & Employment Lawyers in the Class of 2016

 

Paul Lancaster Adams, Philadelphia, PA
William E. Altman, Bingham Farms, MI
Elena R. Baca, Los Angeles, CA
John F. Beasley, Jr., Watkinsville, GA
John K. Bennett, Morristown, NJ
Jonathan C. Berns, St. Louis, MO
Robert Bonhomme, Montreal, QC
Jeffrey S. Bosley, San Francisco, CA
Kirsten S. Branigan, Nutley, NJ
Jeff C. Brodin, Phoenix, AZ
Paulette Brown, Morristown, NJ
William H. Brown, III, Philadelphia, PA
Carolyn Cairns, Seattle, WA
Melinda J. Caterine, Portland, ME
Terri L. Chase, New York, NY
Sally G. Cimini, Pittsburgh, PA
Erika C. Collins, New York, NY
Jac Cotiguala, Chicago, IL
Mark H. Cousens, Southfield, MI
John A. Culver, Denver, CO
Tamara L. Cummings, Western Springs, IL
Eric Dreiband, Washington, DC
Theresa D. Egler, Morristown, NJ
Thomas A. Farr, Raleigh, NC
Noah A. Finkel, Chicago, IL
Adam S. Forman, Southfield, MI
David S. Fryman, Philadelphia, PA
Kenneth W. Gage, New York, NY
M. Patricia Gallivan, QC, Vancouver, BC
J. Gregory Grisham, Nashville, TN
Laura A. Gross, Gainesville, FL
Mark A. Hanley, Tampa, FL
Kathryn M. Hartrick, Evanston, IL
Brian E. Hayes, Washington, DC
William A. Herbert, New York, NY
Denise R. Hoggard, Little Rock, AR
Jane Howard-Martin, Torrence, CA
Annette Idalski, Atlanta, GA
Edward L. Isler, Vienna, VA
Barbara B. Johnston, QC, Calgary, AB
Harry I. Johnson, III, Santa Monica, CA
Carolyn L. Kay, Toronto, ON
Deborah P. Kelly, Washington, DC
Mark G. Kisicki, Phoenix, AZ
James H. Kizziar, Jr., San Antonio, TX
Kenneth D. Kleinman, Philadelphia, PA
Christopher Kuczynski, Washington, DC
Jeffrey A. Lee, Birmingham, AL
Lisa Manshel, Millburn, NJ
Bryant S. McFall, Dallas, TX
Thomas M. McInerney, San Francisco, CA
Neil V. McKittrick, Boston, MA
Grant L. Mitchell, QC, Winnipeg, MB
Scott S. Moore, Omaha, NE
Peter S. Ohr, Chicago, IL
Raylene Y. Palichuk, Edmonton, AB
Penelope J. Phillips, Minneapolis, MN
Theodore R. Scott, San Diego, CA
Kathleen C. Slaught, San Francisco, CA
J. Arthur Smith, III, Baton Rouge, LA
Robert B. Stulberg, New York, NY
S. Brett Sutton, Reno, NV
Nigel F. Telman, Chicago, IL
Maryse Tremblay, Montreal, QC
Robert S. Turk, Miami, FL
Susan M. Ursel, Toronto, ON
Cathy Ventrell-Monsees, Washington, DC
Jeanne M. Vonhof, Chicago, IL
John B. West, Toronto, ON
Alaine S. Williams, Philadelphia, PA
Sue K. Willman, Kansas City, MO
Susan F. Wiltsie, Washington, DC
James W. Wimberly, Jr., Atlanta, GA
Jeanne C. Wood, Pembroke Pines, FL
Stephen S. Zashin, Cleveland, OH

In addition, the following distinguished individuals have been elected Honorary Fellows and will be inducted this November.

Brian Malsberger, BNA, Arlington, VA
Hon. David I. Goldman, Administrative Law Judge, National Labor Relations Board, Washington, DC
Hon. Bernice B. Donald, US Court of Appeals for the 6th Circuit, Cincinnati, OH
Hon. Andra Pollak, Superior Court of Justice for Province of Ontario, Canada